Varanasi

Varanasi (Benares) - miasto Śiwy - położone nad wodami Gangesu, jest jednym z najświętszych miejsc w Indiach. Pielgrzymi przybywają tu, by zanurzyć się w wodach świętej rzeki i zmyć wszelkie grzechy.<br /><br />Legenda głosi, że Varanasi założył Manu, praojciec ludzkości, syn słońca. Tu też narodził się Rama bohater Ramajany wielkiego eposu hinduskiego z IV wieku. Rama znaczy wspaniały jak księżyc, znaczy że nigdy nie zszedł z drogi cnoty i sprawiedliwości. Rama pojawił się na świecie, by zniszczyć groźnego i bezlitosnego demona, dziesięciogłowego Rawonę. Ostatecznie postanowił rozprawić się z demonem kiedy ten porwał jego ukochaną żonę Sitę. Wraz z armią małp i królem wiatrów odnalazł ukochaną uwięzioną na wyspie Sir Lance. Kazał małpą wybudować pomost ze skał i drzew i po nim przedostał się na wyspę. Stoczył walkę z Rawone. Dobro zwyciężyło nad złem. Rama z żoną powrócił do Varanasi, gdzie żyli, jak to w bajkach bywa, długo i szczęśliwie.<br /><br />Poranny spacer przez pełne pielgrzymów stare miasto, a następnie przejażdżka łódką po Gangesie o wschodzie słońca, kiedy na licznych gatach pielgrzymi rozpoczynają rytualne kąpiele.

Get Directions to here | Add a new place in this area | Hotels in Kakarmatha

Big map | Google Earth KML | OpenStreetMap

halkiew (updated 12 years ago)

lat: 25.2820091248, long: 82.9563369751

Embed

Comments

1. dotson32melba Commented

That is good that we can take the <a href="http://bestfinance-blog.com">loans</a> and that opens up new possibilities.

created 9 years ago

2. roxannewilkins Commented

Every body acknowledges that today's life seems to be very expensive, nevertheless we require money for various stuff and not every man earns big sums cash. Hence to receive fast personal loans or just college loan should be a correct ...

created 8 years ago

3. davidson33lupe Commented

The best high school students can perform the term paper of really good quality. But, very often they are lack of time for such things. Then they will have to buy art essay paper, which supposes to be really bright ...

created 8 years ago

4. amycastro Commented

Do you need better traffic? Don't realize how to manage it? We are here for such a case! We offer quality back links options at articles submission (linksexperts.com) company. We can guarantee you great traffic and great progress of your ...

created 8 years ago

5. amycastro Commented

Search engine optimization stuff is entertaining. However, that has to be treated seriously when it comes to site improvement. These operations have to be realized by masters posting forums company.

created 8 years ago

6. lottie31kinney Commented

Folks in the world know that search engine optimization is a great tool in promoting an internet site! At our social bookmarking service, we offer all required social bookmarks submission and our prices are affordable!

created 8 years ago

7. rossheather Commented

I do not like to turn to various corporations to resolve my problems. Nonetheless, I am not an expert in link building hence I need to request forum profile service to aid me.

created 8 years ago

8. foremanruth18 Commented

It is a great thing to buy term papers essays written by expert writers. All you have to do is to contact the PRIMEESSAYS company. At this company there is -expert research paper services.

created 8 years ago


Did you see something wrong?, contact Tagzania.

Photos, Videos